Crash Bandicoot – przegląd serii

0

Historia jamraja uzależnionego od jabłek i adrenaliny.

Rok 1996 był przełomowy dla fanów trójwymiarowych platformówek, ponieważ to wtedy odbyła się premiera gry Crash Bandicoot, która z miejsca podbiła serca milionów graczy na całym świecie. Ówcześnie największe wrażenie robiła niesamowita oprawa wizualna, niewybredne poczucie humoru oraz przesympatyczny tytułowy główny bohater. Jeden tytuł szybko przemienił się w długą serię gier, kontynuowaną przez najbliższe kilkanaście lat. Za produkcję pierwszych odsłon odpowiadało Naughty Dog, kojarzone obecnie z awanturniczym cyklem Uncharted oraz ponurym The Last of Us.

Początkowe odsłony stały na bardzo wysokim poziomie, lecz w późniejszych latach, gdy seria trafiła w ręce innych producentów, jej poziom zaczął diametralnie spadać. Od 2008 roku o serii było cicho, aż do ubiegłego roku, kiedy to Sony zapowiedziało remaster pierwszych trzech części podczas targów E3. Premiera Crash Bandicoot N. Sane Trilogy już w ten piątek, dlatego zanim na dobre pochłoną was nowe/stare przygody dzielnego jamraja, zachęcam wpierw do zapoznania się z pełnym przeglądem serii.

PIĄTA GENERACJA KONSOL

CRASH BANDICOOT

Dr. Neo Cortex oraz N. Brio chcą podbić świat za pomocą genetycznie zmutowanych zwierząt. W taki oto sposób powstaje nasz rudowłosy bohater Crash Bandicoot. Po licznych eksperymentach udaje mu się w końcu zwiać z laboratorium i rozpocząć życie na własną rękę. Dumny doktorek nie daje za wygraną i porywa blondwłosą piękność, zmuszając protagonistę do wyruszenia w niebezpieczną podróż.

W grze przemierzamy kilka wysp, które składają się głównie z dżungli, różnorodnych świątyń i obskurnych fabryk. Oprócz zwykłych etapów platformowych, twórcy gry przygotowali rundy specjalne, w których ujeżdżamy dzika albo uciekamy przed wielką kamienna kulą. Gdy Crash zebrał trzy charakterystyczne maski Aku Aku, stawał się przez chwilę nieśmiertelny. Gra posiadała dwa zakończenia.

Platformy: Playstation
Producent: Naughty Dog
Rok produkcji: 1996

CRASH BANDICOOT 2: CORTEX STRIKES BACK

Jak się okazało, Dr. Neo Cortex przeżył ostatnie spotkanie z Crashem i jego celem ponownie jest zapanowanie nad światem. Tym razem do zrealizowania swojego marzenia wykorzystuje tajemnicze kryształy, dzięki którym chce stworzyć maszynę Cortex Vortex o wręcz nieograniczonej mocy. Dawny współpracownik Cortexa, N. Brio chce pokrzyżować jego plany i do pomocy wzywa Bandicoota.

Rozgrywka w dużej mierze nie uległa zmianie, chociaż gra została rozbudowana o kilka ciekawych elementów. Nadal w większości misji pędzimy przed siebie omijając setki pułapek i wrogów. W Cortex Strikes Back jest większe zróżnicowanie terenu. Oprócz dżungli i  starożytnych ruin, trafiamy także do takich lokacji jak śnieżna kraina, stacja kosmiczna i inne. Znacząco zwiększono również liczbę misji specjalnych, dodając m. in. pływanie skuterem wodnym, latanie jetpackiem. Podobnie jak pierwsza część, gra posiadała dwa zakończenia.

Platformy: Playstation
Producent: Naughty Dog
Rok produkcji: 1997

CRASH BANDICOOT 3: WARPED

Po tym jak N. Brio zniszczył stację kosmiczną Dr. Cortexa, ten spadł w przepaść i wylądował w miejscu, gdzie uwięziony był zły brat Aku Aku, czyli Uka Uka. Nowy sprzymierzeniec złego doktora, przywołuje Nefariusa Trophy’ego, odpowiedzialnego za konstrukcję wehikułu czasu.  Crash i Coco (siostra głównego bohatera, którą ratujemy w pierwszej części) wykorzystują ową maszynę w celu zebrania kryształów i diamentów, które pomogą im pokonać przeciwników.

Trzecia część serii jest tak naprawdę rozbudowaną edycją Cortex Strikes Back. Najpierw zaliczamy kilka poziomów, a na końcu walczymy z bossem. I tak kilka razy. Nie można jednak narzekać na nudę, ponieważ gra cały czas zaskakuje nas coraz to bardziej pokręconymi poziomami. Jeśli chodzi o nowości, to będziemy mogli pokierować harleyem, jak również polatać statkiem kosmicznym. Coco jest drugą grywalną postacią, a sam Crash dostaje kilka nowych umiejętności, np. strzelanie jabłkami z bazooki. Gra standardowo posiadała dwa zakończenia.

Platformy: Playstation
Producent: Naughty Dog
Rok produkcji: 1998

CRASH TEAM RACING

Kosmita Nitrus Oxida jest najlepszym rajdowcem we wszechświecie. Żądny kolejnych wyzwań, pewnego dnia wezwał do pojedynku mieszkańców planety Ziemia. Jeśli ci przegrają, ich dom zostanie przerobiony w wysypisko, a oni sami staną się wiecznymi niewolnikami. W wyścigach wzięły udział najbardziej znane postacie z serii Crash Bandicoot – zarówno te dobre i złe.

Karty były swego czasu bardzo popularnym gatunkiem gier, który zapoczątkowało Nintendo wraz z wyścigową odsłoną Mario. Naughty Dog postanowiło podpiąć się do tego trendu, w efekcie przygotowując produkt, śmiało mogący konkurować z protoplastą. Crash Team Racing był świetną odskocznią od trzech poprzednich przygód rudego wariata. Gra wciągała jak diabli, dzięki dobrze skonstruowanym trasom, różnorakim pułapkom i przede wszystkim bonusom, dającym przewagę nad przeciwnikiem.

Platformy: Playstation
Producent: Naughty Dog
Rok produkcji: 1999

CRASH BASH

Uka Uka zakłada się ze swoim bratem Aku Aku, że jego drużyna wygra w kilkunastu, różniących się od siebie konkurencjach. W drużynie złych znajdują się Neo Cortex, N. Brio, Rill Roo i Koala King, natomiast przedstawicielami dobrych zostają Crash, Coco, Dingodile oraz Tiny.

Crash Bash to kolejny spin-off serii oraz pierwsza część, która nie została przygotowana przez zespół Naughty Dog. Produkcja składała się z kilkunastu mini gier, w których rywalizowaliśmy z maksymalnie trzema przeciwnikami. Konkurencje polegały m.in. na zrzuceniu konkurentów z tafli lodu, wysadzeniu w powietrze innego gracza, bądź odbijaniu metalowej piłki, w celu zdobycia gola. Podstawowym trybem był Adventure, gdzie zaliczamy kolejno ułożone przez twórców misje. Drugi tryb służył do kanapowej gry wieloosobowej dla maksymalnie czterech użytkowników.

Platformy: Playstation
Producent: Eurocom Entertainment Software
Rok produkcji: 2000

 

 
1 2 3
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego co jest związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Gra w gry, ogląda filmy, czyta książki i komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.

Zostaw komentarz