Jaką podkładkę chłodzącą pod laptopa wybrać?

0

Pomagamy w zakupie chłodzenia zewnętrznego dla komputera.

Lato to pora roku, w której użytkownicy laptopów powinni objąć je szczególną troską, ponieważ wysokie temperatury znacznie podnoszą ryzyko przegrzania. Być może przyszedł najwyższy czas, aby zastanowić się w końcu nad podkładką chłodzącą? Czym kierować się przy zakupie i jakie parametry brać pod uwagę? Pomagamy w wyborze idealnego chłodzenia zewnętrznego dla waszego laptopa.

CENA

Ceny podkładek chłodzących do laptopów mieszczą się w przedziale od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych. Kwota zależna jest od wielu czynników, do których należą m.in. jakość wykonania i użyte materiały, moc i liczba wiatraków oraz dodatkowe funkcje, takie jak regulacja kąta nachylenia i siły wentylatorów czy obecność dodatkowych portów USB i podświetlenia. Przed zakupem, powinniście zastanowić się nad tym, czego dokładnie potrzebujecie i ile pieniędzy możecie wydać na podkładkę.

WIELKOŚĆ I WAGA

Podkładki chłodzące posiadają różne wymiary i wagę. Lepiej, kiedy podkładka jest trochę większa od laptopa, ponieważ ma się wtedy pewność, że będzie on na niej leżał stabilnie. Mile widziane są też różnego rodzaju blokady zapobiegające zsuwaniu się komputera czy podkładki antypoślizgowe. Wielkość i waga mają szczególne znaczenie dla użytkowników laptopów, którzy sporo podróżują. Cięższe i większe podkładki są trudniejsze i zdecydowanie mniej wygodna w transporcie.

KONSTRUKCJA I JAKOŚĆ WYKONANIA

Powierzchnia dobrej podkładki chłodzącej powinna być wykonana z metalu, na przykład aluminium. Górna płyta, na której spoczywa laptop, musi być perforowana i najlepiej, aby miała postać siatki lub grilla, taka konstrukcja zapewni najlepszy przepływ powietrza. Dobrze też, jeżeli podkładka chłodząca posiada kilkustopniowy system regulacji kąta nachylenia, który wyraźnie podnosi komfort pracy, oraz podkładki antypoślizgowe na spodzie zapobiegające ślizganiu się po blacie biurka czy stołu.

GŁOŚNOŚĆ I PRZEPŁYW POWIETRZA

Głośność ma niebagatelne znaczenie dla komfortu pracy, a przepływ powietrza dla mocy chłodzącej urządzenia. Przed zakupem podkładki pod laptopa koniecznie należy sprawdzić oba parametry. Zbyt głośna doprowadzi was do szału, a zbyt słaba nie pomoże zbytnio przegrzanemu komputerowi. Kluczowe znaczenie dla skuteczności podkładki chłodzącej ma rozmieszczenie i liczba otworów wentylacyjnych. W przypadku konstrukcji, w których znajdują się one na bokach obudowy komputera, możliwości podkładki będą mocno ograniczone. Mile widziana jest możliwość regulacji mocy wentylatora.

DODATKOWE FUNKCJE

Najczęściej są to wbudowane porty USB i ledowe podświetlenie. Dodatkowy port USB przyda się na pewno, jeżeli wasz laptop nie ma ich za wiele w standardzie. Jeżeli chodzi natomiast o podświetlenie, to wpływa ono wyraźnie na walory estetyczne urządzenia, ale trzeba też mieć na uwadze zwiększone zużycie energii – nie chcecie przecież, żeby wasz laptop padł w połowie długiej podróży.

Przed wami 7 propozycji podstawek chłodzących do laptopów

COOLERMASTER NOTEPAL U3 PLUS

Wykonana z aluminium podkładka chłodząca Cooler Master Notepal U3 Plus posiada trzy wentylatory o średnicy 80 mm i prędkości obrotowej 950-1800 RPM oraz dwie wbudowane pętle do zawijania nadmiaru kabla. Urządzenie jest kompatybilne z laptopami, których przekątna ekranu nie przekracza 17 cali. Jego wymiary to 435 x 333 x 76 mm. Podkładka komunikuje się z komputerem poprzez kabel USB.

NAJNIŻSZA CENA NA CENEO.PL: 136,91 zł

Liczba wentylatorów: 3 x 80 mm
Prędkość obrotowa: 950-1800 RPM
Hałas: 21-23 dBA
Przepływ powietrza: 15,42 CFM
Przekątna ekranu: 13-17 cali
Dodatkowe: –
Waga: 1,1 kg

 
1 2 3
Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Zostaw komentarz