Autonomiczne auta Google latem

0

Za kilka tygodni pierwsze autonomiczne samochody Google pojawią się na drogach.

Dział Google odpowiedzialny za projekt autonomicznych samochodów oświadczył, że jest gotowy na kolejny wielki krok, którym będzie wypuszczenie na drogi kalifornijskiego miasta Mountain View pierwszych prototypów. Samokierujące auta będzie można zobaczyć na ulicach jeszcze tego lata.

Prototypy, które latem pojawią się na ulicach, będą wykorzystywały to samo oprogramowanie, co autonomiczny Lexus RX450h. Zostało ono poddane intensywnym testom – w ciągu sześciu lat samochody przejechały w sumie prawie milion mil, w ostatnim czasie około 10 000 tygodniowo, co w przybliżeniu odpowiada 75 latom doświadczenia przeciętnego amerykańskiego kierowcy. Czy to wystarczy, żeby auto samodzielnie radziły sobie na drogach?

Celem przyświecającym projektantom jest stworzenie samochodu, który będzie mógł całkowicie zastąpić kierowców w poruszaniu się po drogach i umożliwić pasażerom przemieszczanie się z jednego miejsca w drugie, również tym, którzy z różnych powodów nie mogą prowadzić zwykłych samochodów.

Obecne wersje autonomicznych samochodów wyposażone zostały wyłącznie w przycisk startowy. Kolejne prototypy mają otrzymać opcjonalną kierownicę oraz pedały gazu i hamulca, które pozwolą pasażerom odpowiednio reagować na wydarzenia na drodze, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Auta będą mogły rozwijać bezpieczną prędkość maksymalną 25 mil na godzinę.

Testy, które rozpoczną się za kilka tygodni, pokażą w jaki sposób ludzie będą reagowali na autonomiczne samochody, jak również jakie prawdziwe wyzwania czekają na nie na drogach. Od wprowadzenia aut na rynek dzieli nas jeszcze sporo czasu. Otwarty program testowy dla ludzi spoza Google ma wystartować dopiero w ciągu najbliższych kilku lat.

Źródło: Google

Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Zostaw komentarz