Data modyfikacji:

AMD przedpremierowo przedstawia procesory Ryzen

Nowy horyzont komputeryzacji.

Firma AMD ujawniła nowe informacje i przed zaplanowaną na 1 kwartał 2017 roku premierą pozwoliła entuzjastom zobaczyć w akcji nadchodzącą rodzinę wydajnych procesorów dla komputerów stacjonarnych, które wykorzystają innowacyjną architekturę „Zen” (ich nazwa kodowa to „Summit Ridge”). AMD przedstawiło także markę Ryzen, która będzie obejmować rodziny procesorów zarówno dla komputerów stacjonarnych, jak i przenośnych, i która wzięła swój początek z inspiracji komplementarnością architektury Zen oraz pragnieniem AMD, aby ta nowa generacja procesorów stała się nowym horyzontem dla komputerów. Firma AMD ponadto zaprezentowała SenseMI, czyli zestaw wyczuwających, adaptacyjnych i uczących się technologii, które będą wbudowane w procesory AMD Ryzen uzupełniając szereg innych nowych oraz zwiększających efektywność i możliwości przetwarzania rozwiązań w architekturze i platformie, jakie są odpowiedzią na wysokie wymagania graczy i entuzjastów.

Rdzeń „Zen” będący sercem naszych procesorów Ryzen to rezultat ciężkiej pracy i tysięcy roboczogodzin inżynierów, które zostały poświęcone, aby zaprojektować i dostarczyć użytkownikom wydajnych komputerów i stacji roboczych możliwości następnej generacji.  Wyposażone w technologię SenseMI procesory Ryzen reprezentują odwagę i determinację ducha innowacji, jaki jest siłą napędową wszystkiego, co robimy w AMD - powiedziała prezes i dyrektor generalna AMD, Dr Lisa Su

Technologia AMD SenseMI jest kluczowa dla zapewnienia 40-procentowego wzrostu liczby przetwarzanych instrukcji na takt zegara 1 i ma pięć składowych:

  • Technologia Pure Power – to ponad 100 wbudowanych sensorów, których dokładność sięga miliwoltów, miliwatów i pojedynczych stopni temperatury, umożliwia dobór optymalnego napięcia, taktowania i trybu pracy przy minimalnym poborze energii;

  • Technologia Precision Boost – to inteligentny układ logiczny, który monitoruje zintegrowane sensory i optymalizuje wysokość taktowania w krokach raptem 25-megahercowych i to z częstotliwością tysięcy razy na sekundę;

  • Technologia Extended Frequency Range (XFR) – podnosi dopuszczalną częstotliwość taktowania rdzeni Precision Boost, gdy system wykryje lepsze możliwości chłodzenia;

  • Technologia Neural Net Prediction – to system sztucznej inteligencji (sieci neuronowej), która uczy się przewidywać ścieżki postępowania aplikacji na bazie wcześniejszych przebiegów;

  • Technologia Smart Prefetch – to zaawansowane algorytmy uczące się, które śledzą zachowanie oprogramowania, aby przewidzieć zapotrzebowanie aplikacji na zasoby procesora i przygotować dane z wyprzedzeniem.
  • Jim Anderson, starszy wiceprezes i główny menedżer działu Computing and Graphics Group w AMD skomentował to wydarzenie tak: Rynek komputerów stacjonarnych jest głodny zmian sprzętowych, zwłaszcza że pojawiają i popularyzują nowe zastosowania, jak VR, modelowanie 3D, eSport, które wymagają dużej mocy obliczeniowej i graficznej. Zaprojektowaliśmy procesory Ryzen tak, aby błyszczały zwłaszcza w tych kluczowych dziedzinach, a przy tym wprowadzały tak wyczekiwane innowacje oraz konkurencyjność na rynek PC.

    W trakcie imprezy „New Horizon”, którą poprowadził znany dziennikarz Geoff Keighley, zaprezentowano 8-rdzeniowy, 16-wątkowy procesor dla komputerów stacjonarnych AMD Ryzen, który pracując z taktowaniem 3,4 GHz napędzał szereg systemów i ujawnił znakomitą wydajność oraz funkcjonalność, która przyda się zwłaszcza twórcom treści cyfrowych, pionierom VR, poszukiwaczom przygód w grach i technologicznych entuzjastów. Wśród demonstracji były:

  • Pierwsza oficjalna prezentacja architektury graficznej Vega, która w komputerze wyposażonym w procesor Ryzen pozwoliła uzyskać znakomitą płynność w rozdzielczości 4K w najnowszym dodatku do gry Star Wars Battlefront – Rogue One.

  • Rendering i transkodowanie wideo przy użyciu programów Blender i Handbrake, które pokazały, że nowy procesor może dorównać lub być szybszym niż Intel Core i7 6900K, który jest także konstrukcją 8-rdzeniową i 16-wątkową. 140-watowy procesor Core i7 6900K pracował na bazowych ustawieniach z włączonym trybem turbo, podczas gdy 95-watowy procesor Ryzen pracował z taktowaniem 3,4 GHz bez turbo udowadniając tym samym swoją znakomitą efektywność energetyczną.

  • Przy tym samym taktowaniu na poziomie 3,4 GHz płynność z użyciem procesora Ryzen w grze Battlefield 1 w porównaniu znów z procesorem Core i7 6900K była wyższa w rozdzielczości 4K przy zastosowaniu takich samych kart graficznych Nvidia Titan X. Procesory AMD Ryzen dla komputerów stacjonarnych pojawią się na początku 1 kwartału 2017 roku, zaś notebooki z procesorami AMD Ryzen wejdą na rynek w drugiej połowie 2017 roku.
  • Źródło: AMD [materiały prasowe]

    Autor: Ewelina Pregiel