Aktualizacja oprogramowania PlayStation 4

0

Na co warto zwrócić uwagę?

Wczoraj zadebiutowała najnowsza aktualizacja oprogramowania konsoli PlayStation 4. Mogłoby się wydawać, że to nic nadzwyczajnego, wszakże takich łatek było już kilka. Jednakże Firmware 4.0 nie tylko poprawia stabilność systemu, ale także polepsza wygląd interfejsu oraz wprowadza sporo nowych elementów i bajerów, których dotychczas brakowało w urządzeniu Sony.

20160914124604

Zdecydowanie najważniejszą nowinką jest zaimplementowanie wsparcia dla funkcji HDR (High Dynamic Range), odpowiedzialnej za wyświetlanie znacznie szerszego zakresu kolorów. Oczywiście, z lepszej oprawy wizualnej skorzystają wyłącznie osoby posiadające odpowiednie telewizory.

Jako, że zmian w oprogramowaniu było całkiem sporo, postanowiłem je odpowiednio wypunktować:

  1. MENU PODRĘCZNE I UDOSTĘPNIANIE

Dostęp do Menu Podręcznego otrzymujemy po dłuższym przytrzymaniu przycisku z logiem PlayStation. Dzięki nowej aktualizacji, otrzymaliśmy więcej opcji, z których możemy korzystać w dowolnej chwili, bez konieczności przechodzenia do nowych okien. Każdy z elementów dostosowujemy wedle własnych potrzeb. Jeśli uważamy, że niektóre kategorie są nam niepotrzebne, wystarczy usunąć je z listy.

Usprawnione Menu Podręczne pozwala na błyskawiczne sprawdzenie trofeów z gry, w którą aktualnie gramy. Wystarczy najechać na ikonę odpalonego tytułu i wybrać odpowiednią zakładkę. Równie szybko korzystamy z bazy aplikacji Spotify i jeśli zdecydujemy się na polecaną muzykę, nie musimy wychodzić z rozgrywki żeby ją uruchomić. Co ciekawe, niekiedy system automatycznie podpowiada utwory wchodzące w skład gry, jaką mamy obecnie uruchomioną.

Pro Evolution Soccer 2017_20160914124625

Sony ulepszyło też system udostępniania klipów wideo zrzutów ekranu. Po przytrzymaniu przycisku „Share” wchodzimy do przejrzystego menu bocznego, gdzie wykonujemy pożądaną akcję. Interfejs jest teraz bardziej przejrzysty i łatwiejszy w obsłudze, dlatego osoby często korzystające z tych opcji powinny być zadowolone. Użytkownicy Twittera na pewno docenią to, że teraz zamiast 10-sekundowych filmików, będą mogli przesyłać filmy trwające aż 140 sekund.

  1. TWORZENIE FOLDERÓW I BIBLIOTEKA

Na ten ficzer czekałem od początku premiery PlayStation 4. Zanim Sony postanowiło dodać do systemu zdolność tworzenia folderów, w menu głównym zawsze panował chaos. Na ekranie wyświetlały się ostatnio uruchomione gry lub aplikacje i nie zawsze wyglądało to estetycznie. Na szczęście, teraz wszystko możemy odpowiednio skatalogować i podpisać.

20160914115159

Żeby dodać grę do folderu należy najechać na jej ikonkę, a następnie wcisnąć przycisk „Options”. Wybieramy opcję „Dodaj do folderu” i przechodzimy do kolejnego okna. Następnie klikamy „Dodaj do nowego folderu”, gdzie ustalamy jego nazwę oraz opcjonalnie dodajemy inne tytuły. Proces segregowania gier trwa niesłychanie krótko, ale za to jakie daje efekty.

Z Biblioteki mogliśmy już korzystać wcześniej, ale dotychczas była ona mocno nieczytelna. Obecnie wprowadzono do niej trochę porządku, do czego przyczyniła się również zdolność tworzenia folderów. W zakładce „Wszystko” wyświetlane zostaję produkcje, jakie w danym momencie mamy zainstalowane na konsoli. Jeśli chcemy przejrzeć wszystkie nasze gry, łącznie z demami lub wersjami beta, wystarczy wejść w kategorie „Zakupione”. Gdybyśmy jednak nie dawali rady znaleźć jakiejś pozycji, w końcu mamy możliwość skorzystania z wyszukiwarki, której dotychczas brakowało.

20160914115952

  1. PROFIL UŻYTKOWNIKA I „CO NOWEGO”

Sony udostępniło także narzędzie służące do personalizowania profilu użytkownika. Przy pomocy screenshotów zrobionych w grach lub zdjęć zgranych z pendrive’a jesteśmy w stanie ustawić zdjęcie w tle. Te będzie widoczne dla wszystkich osób odwiedzających nasz profil. Oprócz wyglądu, zwiększono też prędkość działania wszystkich zakładek. Odwiedzając konto znajomego, możemy w ekspresowym tempie sprawdzić do jakiej społeczności należy, jakie zdobył trofea oraz poczytać o jego ostatnich aktywnościach.

Z kolei, wchodząc w Menu Głównym w zakładkę „Co nowego” otrzymujemy masę informacje o innych graczach, z którymi mamy okazję wejść w interakcję. Każdą aktywność możemy w łatwy sposób polubić, skomentować lub udostępnić dalej. Istnieje ponadto sposobność szybkiego sprawdzenia, jakie filmy są aktualnie najbardziej popularne oraz kogo warto obserwować.

  1. ZWIĘKSZENIE BEZPIECZEŃSTWA

Twórcy PlayStation 4 naprawdę przyłożyli się do prac nad nowym oprogramowaniem. Wprowadzone zmiany są widoczne i znacząco zwiększają komfort korzystania z konsoli. Warto ponadto wspomnieć, że wraz z nowym firmware, Sony wprowadziło dwuetapową weryfikację konta PlayStation Network. Od teraz hakerzy będą mieli utrudnione zadanie podczas prób włamania się do systemu. Aż dziw bierze, że dodatkową ochronę konta wprowadzono dopiero teraz. Jak mówią – lepiej późno, niż wcale.

 
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego co jest związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Gra w gry, ogląda filmy, czyta książki i komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.

Zostaw komentarz